Grzybica paznokci , jak wygląda, jakie są objawy, jak zapobiegać, skuteczne sposoby leczenia

    Czy wiecie, że pojawienie się grzybicy to oznaką osłabienia układu odpornościowego ? Grzybica paznokci to choroba wywoływana przez grzyby. Jest bardzo uciążliwa, ale jest wyleczalna. Aby potwierdzić występowanie grzybicy, należy wykonać badanie mykologiczne. To bardzo ważne, bo zaniedbanie może doprowadzić do rozległej infekcji w inne części ciała. Wystarczy, że podrapiemy się i na palcach przeniesiemy w inne miejsce. Niestety choroba ta ma tendencje do nawracania, dlatego tak ważna jest dbałość o higienę osobistą oraz reagowanie w jak najwcześniejszym stadium choroby. 
Jakie są objawy grzybicy paznokci?


Grzybica paznokci objawia się poprzez swędzenie, pieczenie oraz nieestetyczny wygląd paznokci. Nie zawsze objawy wyglądają w ten sam sposób. Najpierw grzybica atakuje skórę, dopiero później w gorszych przypadkach, grzybica przenosi się również na paznokcie. choroba najłatwiej rozwija się w wilgotnym środowisku. Co ważne grzybica paznokci może objawić się także po urazie mechanicznym paznokci lub skaleczenia.

Jak wygląda grzybica paznokci?


Grzybica najczęściej objawia się białą, żółtą, brązową płytką paznokcia. Mogą również pojawić się czarne przebarwienia. Inne objawy grzybicy paznokci to zgrubienia paznokci, łamliwość, pofałdowanie paznokcia, odkształcenie paznokcia, odklejanie się paznokcia od łożyska, nieprzyjemny zapach z paznokcia, zaczerwienienie wokół paznokcia, ból w miejscu infekcji, czy poczucie ciepła w miejscu infekcji. 

Skuteczne domowe sposoby leczenia grzybicy paznokci ?  


Co na grzybicę paznokci ? Gdy podejrzewamy grzybicę to w pierwszej kolejności radzę udać się do dermatologa lub podologa.  Zrobić badanie mykologiczne. Powiem Wam, co przekazała mi pani, u której robiłam badania mykologiczne, że nie zawsze, pomimo że paznokcie są zainfekowane grzybicą to badania wyjdą. Dlatego grzybica jest chorobą trudną do wyleczenia.

Za nim sięgniemy po specjalistyczne specyfiki z apteki to można wypróbować domowe sposoby jak np. kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej czy octu jabłkowego (w proporcji 1:1), kąpiel w mieszance ziołowej, które mają działania napotne, a tm samym oczyszczają organizm z toksyn. Niektórzy radzą, iż nie mając w domu niczego innego, można wspomóc się swoją uryną. 
 
Możemy także zastosować specjalny lakier do paznokci pod postacią serum jak np. Mycosan leczenie grzybicy paznokci. Kupimy go bez recepty. Preparat ten zwalcza grzybiczne zakażenie paznokci jest wygodny w użyciu. Ma higieniczną i wygodną tubkę serum z pędzelkiem oraz 10 pilników do paznokci. Zatrzymuje rozwój najczęściej występujących grzybów powodujących grzybicę paznokcia. Jest odpowiedni dla diabetyków i dla dzieci powyżej 4 lat.

Jak zapobiegać grzybicy paznokci ?

No właśnie profilaktyka jest najważniejsza. Warto zadbać, aby nie tylko grzybicy pozbyć się na dobre, ale i sprawić, aby ona  nie wracała. Zwracajmy za tę uwagę na poniższe czynniki. 

  • obuwie zmienne - używajmy zawsze klapek w miejscach publicznych typu basen, pływalnia, prysznic na siłowni czy sauna,
  • zmienianie skarpetek po pracy, zwłaszcza gdy mamy pracę, w której musimy przez cały dzień chodzić w butach roboczych. Pamiętajmy, że grzyby lubią mokre środowisko. 
  • noszenie przewiewnego obuwia i skarpet bawełnianych, Nie kupować używanego obuwia w Ciucholandach. O ile same ciucholandy lubię to kupowanie tam brudnych i używanych butów powinno być po prostu zakazane. A już nie ma nic gorszego, gdy latem ludzie mierzą takie buty gołą stopą. Wkładają spoconą stopę w buty i nikt nie zwraca na to uwagi...  
  • pranie skarpet w temperaturze 60 stopni Celsjusza 
  • korzystanie z renomowanych gabinetów kosmetycznych, w których dbanie o dezynfekcję to podstawa, lub gdzie nie oszczędzają i używają jednorazowych narzędzi do manicure (cążki, pilniki, nożyczki)
  • pamiętanie o częstej zmianie ręczników i pościeli
  • oraz dokładnym wysuszeniu palców po kąpieli 

Wbrew pozorom dbanie o to, aby grzybica paznokci nie wróciła wcale nie jest taka trudne. Wystarczy pamiętać o kilku nawykach, a rutyna szybko wejdzie nam w krew. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za każdy komentarz. W miarę możliwości staram się każdego z was odwiedzić.
Proszę o niezostawianie linków do swoich stron. znajdę cię i bez tego!