Jedzą leki jak cukierki…

    Przeczytałam ten tytuł w Gazecie Wyborczej i już wiedziałam, że nie będzie dobrze… Nie pomyliłam się niestety. Dawno nie czytałam tak nierzetelnego artykułu Wynika z niego w wielkim skrócie, ze osoby z ADHD lub bez ADHD jedzą leki jak cukierki, i potrzebują ich więcej i więcej, aby stan euforii trwał …
Jedzą leki jak cukierki, o co tyle halo ?

W skrócie, autor wziął sobie na cel ludzi z adhd i ludzi, którzy stymulują adhd, aby dostać receptę. Potrafią oszukać lekarzy, mówiąc im co wyczytali w internecie oraz przynosząc na wizytę własnoręcznie wypełniony test diva 5, który jak wszyscy wiedzą, samodzielnie wypleniony nie jest żadnym kryterium diagnostycznym… Dostają leki i później opisane jest jak się czują po tych lekach.

Tymczasem osoby z ADHD biorące leki na ADHD nie czują żadnego stanu euforii, nie są uzależnieni, przeciwnie często zapominają brać leki, który narkoman zapomni wziąć swojej działki. I tutaj jest problem, bo jak ma cos pomóc, skoro nie bierze się leku... A często jest tak, że lek na nich nie działa i potrzebują większej dawki albo zmianę leku. Niestety do tych najbardziej nowoczesnych i działających leków nie ma w Polsce dostępu. A na ten, tak stygmatyzowany w artykule medikined nie ma przecież refundacji,wiele osób odchodzi z apteki z kwitkiem, albo wykupuje tylko kilka sztuk, bo na więcej ich nie stać. Biorą doraźnie. NFZ od lat uważa, że z ADHD magicznie mija wraz z osiągnięciem 18stu lat. Do tego dodam jeszcze nagminne komentarze w aptekach, narkotyków nie prowadzimy..
.
Ludzie z adhd na co dzień zmagają się z zaburzeniem koncentracji uwagi Dla osób, które nie wiedzą czym jest brak koncentracji uwagi i z jakim to się wiąże niebezpieczeństwem.

Daje Wam tutaj przykład z mojego życia:

Wracałam z synem do domu Jak zwykle moje myśli zaczęły krążyć koło mniej istotnych rzeczy, jak zwykle gdzieś zamyślona, skacząc z tematu na temat, przechodziłam przez ulice. Nie zauważyłam, nie usłyszałam nawet szmeru nadjeżdżającego autobusu Gdyby nie mąż, który głośno zawołał za mną : uważaj ! Byłoby po mnie…

To jest tylko jeden przykład, wycinek tego, co mnie codziennie spotyka... Przykładów mogłabym tutaj podać kilkanaście, o ile nie kilkadziesiąt. Jedne są śmieszne, inne mniej... Jedno jest pewne uprzykrzają człowiekowi życie i czasami mam ochotę płakać z rozpaczy i bezsilności.
Tyle się mówi na temat ADHD i tego, jak nieleczone ADHD niszczy życie. Co czuje osoba, która ma lub podejrzewa, że ma ADHD. Czytając takie rzeczy, lub co gorsza rodzice, którzy nie mają otwartego umysłu i czytając takie rewelacje, nie podadzą dziecku leku, bo to przecież narkotyk, niektórzy go wciągają... I tak doprowadza się do tego, że leczenie ADHD może zostać zaniechane... A do czego powadzi nieleczone ADHD ?

Do czego doprowadza nie leczone ADHD ?  • depresja
  • zaburzenia lękowe
  • konflikty z prawem
  • kłopotami z nauką
  • trudne relacje z otoczeniem
  • próby samobójcze
  • problemami finansowymi
  • porzucanie pracy, porzucanie szkoły
  • życie poniżej swoich możliwości
  • niska samoocena
W Polsce jest ogromny problem z rzetelnym dostępem do wiedzy medycznej. trafić na dobrego lekarza na NFZ  specjalizującego się w ADHD to jak wygrać w totka. Nie każdego stać na prywatne leczenie. Już gwoździem do trumny sa takie artykuły jak ten w wyborczej stygmatyzujace osoby z adhd. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za każdy komentarz. W miarę możliwości staram się każdego z was odwiedzić.
Proszę o niezostawianie linków do swoich stron. znajdę cię i bez tego!