5 sposobów na bycie zawsze modną zgodnie z naturą

Wiosna to ten czas, kiedy zwykle odświeżamy naszą garderobę. Robi się cieplej, zrzucamy nasze grube kurtki. Wiem, w tym roku wiosna jest tylko z nazwy, bo jest zimno i tak większość z nas dalej chodzi w kurtkach. Zdanie: „nie mam się w co ubrać” pada chyba większości polskich domów. Czy to w formie żartu, czy zupełnie na poważnie, gdy szykujemy się na ważne wyjście, a szafa wydaje się pusta, pomimo że jest pełna, a ubrania się z niej wysypują. W dzisiejszym wpisie pokaże Ci jak być zawsze modnie ubraną i to zgodnie z naturą. Idealnie wpisuje się w nurt kampanii Vanish "Noś ubrania dłużej, wodę zostaw naturze".

noś-ubrania-dłużej-wodę-zostaw-naturze

 


5 sposobów na bycie zawsze modną zgodnie z naturą 

Zasada 1: odczaruj szafę:  Co masz w swojej szafie? Może kryje się w niej jakaś perełka ?  Bluzka lub sukienka po mamie albo po babci ? Taka rzecz w stylu Vintage jest unikatowa i może być świetną bazą do każdej stylizacji. 

Zasada 2: kupuj odpowiedzialnie 

Zwracaj uwagę na skład kupowanych ubrań. Nawet w popularnej sieciówce można trafić na rzeczy dobre jakościowo. Wykonana z dobrej przędzy koszulka zachowa fason po praniu, a sweter z wełny czy kaszmiru posłuży na lata. Nie kupuj na wyprzedaży ciuchów, bo są tanie. Przed zakupem pomyśl, do czego Ci one będą pasować. Czy, aby na pewno będą pasować?  Po dobre jakościowo ubrania odwiedź koniecznie ciucholand.  Koniecznie idź w ostatni dzień wyprzedaży. Kupisz ubrania za grosze. Czasami nawet z metką. Ludzie zwykle rzucają się na popularne marki, a prawdziwe perełki są nietknięte. Za grosze udało mi się upolować sweter z wełny jagnięcej, sukienkę z jedwabiu czy bluzki z jedwabiu, a także udało mi się kupić kilka sztuk oryginalnych ubrań od projektantów. Większość z tych rzeczy była z metkami. Za grosze udało mi się zainwestować w dobrą garderobę, która posłuży mi jeszcze na długo. Nie ma chyba nic gorszego, gdy po pierwszym praniu upragniona koszulka z sieciówki,  nadaje się już tylko jako ścierka do podłogi... Bo nie dość, że zmieniła kolor to jeszcze fason już nie ten.

 

Zasada 3: dbaj o ubrania

Odpowiednio prane ubrania posłużą na lata. Czytaj metki to klucz w tym, aby nasze ubrania posłużyły nam na długo. Pierz w odpowiedniej temperaturze. A gdy jest taka potrzeba pierz ręcznie. To od nas zależy, jak długo nasze ubrania nam posłużą. Zmechacony sweter jest to uratowania. Wystarczy, że kupisz maszynkę do usuwania zmechaceń.  

Zasada 4: daj drugie życie 

 Dużą rolę w trosce o planetę odgrywają nasze codzienne wybory. Dokonując odpowiedzialnych wyborów, możemy znacznie ograniczyć wykorzystywanie surowców naturalnych, zmniejszyć ślad węglowy i wodny, a także ograniczyć ilość śmieci.  Znudzi Ci się coś, daj do przeróbki. A gdy już coś się zniszczy albo zwyczajnie nie będziesz chciała w tym chodzić, wrzuć ubrania do pojemników PCK. Nie wyrzucaj ubrań do kontenerów. Co roku na świecie produkuje się 53 miliony ton odzieży, z czego prawie 39 milionów tych ubrań trafia na wysypiska lub jest spalanych. 

Zasada 5: przekonaj się jak wiele możesz zmienić 

Wielkie zmiany nie potrzebują dużych nakładów. Decyzje zakupowe wpływają na środowisko i wykorzystywanie jego zasobów. Do wyprodukowania jednego zwykłego T-shirtu potrzeba 2500 litrów wody. Nie ciekawi Was ile wody potrzeba do wyprodukowania kurtki lub płaszcza zimowego ?  Możecie to łatwo sprawdzić korzystając z kalkulatora wodnego na stronie Vanish. Wystarczy wejść na stronę https://www.vanish.pl/nosubraniadluzej/ uzupełnić tabelkę  i już mamy gotowy wynik.  Ja przeliczyłam moją garderobę. Wyszło mi, że w mojej garderobie mieści się jeden basen olimpijski składający się z 10 torów. Pociesza mnie jednak fakt, że 3/4 ubrań z mojej garderoby są to rzeczy, które kupiłam w ciucholandach :). Kupując, zwracam też bardzo dużą uwagę na skład ubrań, tak aby posłużyły mi na lata. 

A jak jest u Was? Zwracacie uwagę, z czego wykonane są Wasze ubrania ? Stawiacie na ilość czy na jakość Waszych ubrań ? Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za każdy komentarz. W miarę możliwości staram się każdego z was odwiedzić.
Proszę o niezostawianie linków do swoich stron. znajdę cię i bez tego!