Odrzucenie spadku w imieniu dziecka, krok po kroku

    Istnieje wiele powodów, dla których rodzice chcą odrzucić spadek w imieniu swoich dzieci. Jednym z tych powodów są z pewnością długi, które zostawił po sobie spadkodawca. W dzisiejszym poście napiszę krok po kroku, jak i gdzie odrzucić spadek w imieniu dziecka. Bazuje na moim doświadczeniu. Odrzucaliśmy spadek imieniu syna. To niby prosta procedura, ale po drodze doszło do małych komplikacji, ale o tym opowiem poniżej. Poradziliśmy sobie sami, bez pomocy adwokata.  
 Odrzucenie spadku w imieniu dziecka - od czego zacząć. W przypadku osób dorosłych odrzucenie spadku jest proste. Wystarczy złożyć wniosek do sądu lub iść do Notariusza i tam we własnym imieniu, mając przy sobie tylko dowód osobisty odrzucić spadek po zmarłym krewnym. W przypadku osób nieletnich już sprawa się komplikuje. Gdyż w przypadku dzieci wymagana jest zgoda Sądu. Odrzucenie spadku jest też droższe, bo wymagana jest najpierw zgoda sądu, a po uzyskaniu zgody trzeba złożyć kolejny wniosek tym razem już wiosek o odrzucenie spadku, albo udać się do notariusza. (tak jakby nie szlo tego zrobić za jednym razem). Oczywiście za rozpatrzenie każdego wniosku trzeba zapłacić. 


Wielu z Was pewnie teraz zada sobie pytanie, ale po co jest zgoda sadu do odrzucenia spadku, w kocu to logiczne, ze każdy rodzic, chce pozbyć się spadku, w którym są tylko długi. Trzeba wziąć jednak pod uwagę także inne okoliczności. Spadek to nie tylko długi, bo w grę mogą wchodzić jeszcze inne profity. Dlatego Sąd bada dla dobra dziecka sprawę. Dziecko jako osoba niepełnoletnia nie ma zdolności do czynności prawej. nie decyduje o sobie, z racji wieku nie zdaje sobie sprawy, o co chodzi. Dlatego potrzebna jest zgoda Sadu. Tym bardziej, ze gdy raz odrzucimy spadek, nie można tego cofnąć. 


Odrzucenie spadku krok po kroku  


Zainteresowany odrzuceniem spadku rodzic lub opiekun prawny składa najpierw w Sadzie (wydział nieletnich)  wniosek o zgodę na odrzucenie spadku. Po uzyskaniu zgody składa się kolejny wniosek tym razem  o odrzucenie spadku lu odrzuca spadek u notariusza.  I teraz uwaga ważny jest termin. Postanowienie sadu musi  wydane z klauzula wykonalności. 


Termin liczy od dnia, w którym my jako rodzic odrzuciliśmy spadek przed sądem lub przed notariuszem. Nie jest to data uzyskania zgody przed sądem. Może być tak, że na uzyskanie zgody będziemy musieli poczekać bardzo długo. Ponad pół roku, albo jeszcze dłużej. sady są zawalone różnymi sprawami, a my jako petenci nie mamy wpływu na szybkość działania sadów. Notariusz pilnuje dat i z pewnością odmówi wyrażenia zgody na odrzucenie spadku, gdy odrzucenie spadku przez rodzica minęło już pół roku. nawet wtedy, gdy na wydanie zgody czekaliśmy ponad pół roku. Wtedy zostanie nam tylko złożenie wniosku do sądu.  

Jeżeli otrzymacie zgodę, a  nie będzie na niej pieczęci z klauzulą wykonalności. To musicie złożyć wniosek o wydanie odpisu z klauzulą. Co tylko przeciągnie czas. Na wydanie odpisu z klauzula także się czeka. Gdy zależy nam na czasie trzeba dzwonić i prosić o wydanie odpisu. 

Odrzucenie spadku jak wygląda odrzucenie spadku przed sadem 


Oświadczenie pod przysięgą, w którym stwierdza się, że odrzucają spadek dla swojego dziecka, i że to odrzucenie jest dobrowolne i bez jakiejkolwiek presji lub przymusu ze strony kogokolwiek innego. Trzeba również dostarczyć kopię aktu urodzenia swojego dziecka oraz wszelkie inne istotne dokumenty np. wezwania do zapłaty itp.

Ważne: 

Gdy nie masz pieniędzy na opłaty sądowe można złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów. 

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka. Czy można odrzucić spadek po terminie?

Nie. Jednak w uzasadnionych przypadkach, gdy się spóźnisz i przegapisz termin  można napisać wniosek o przywrócenie terminu zawitego. Przede wszystkim music być ważny powód, dla którego chcemy odrzucić spadek  (np  choroba, pobyt w szpitalu). Musimy wykazać przed sądem, ze to był ważny powód, a nie nasze niedbalstwo lub zaniechanie.   


Co można zrobić gdy nie zdążyliśmy odrzucić spadku ? 

Gdy z różnych powodów nie odrzuciliśmy spadku w imieniu dziecka pozostaje tylko odrzucenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że spadkobierca przyjmuje odpowiedzialność za zobowiązania finansowe tylko do wartości otrzymanego spadku. Nie odpowiada za długi spadkodawcy swoim majątkiem. Od kilku lat jest tak możliwość. Wcześniej często dochodziło do dziwnych sytuacji, bowiem np. dziecko nie mając kompletnie styczności ze swoim biologicznym ojcem, dowiadywało się, że musi spłacić … dług alimentacyjny. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za każdy komentarz. W miarę możliwości staram się każdego z was odwiedzić.
Proszę o niezostawianie linków do swoich stron. znajdę cię i bez tego!