Sprzątanie z ADHD, triki i sposoby na porządek w domu

     Bałaganiarstwo to jeden z problemów osób dorosłych z adhd, a w szczególności u kobiet. Sprzątanie z adhd to jak gra w warcaby z fretką. U tych osób, zresztą jak same mówią, bałagan robi się sam. I nawet gdy jest posprzątane na błysk i można jeść z podłogi, to i tak za chwilę, zrobi się to samo. Nic dziwnego, że w takich warunkach, nic się nie chce, szybko traci się cierpliwość. Można sprzątać, sprzątać i efektu nie widać. W dzisiejszym wpisie napiszę Wam moje sprawdzone triki na sprzątanie. Sama nie lubię sprzątać, nigdy zresztą nie lubiłam, ale po latach nauczyłam się, że lepiej nie odkładać tego na później. Później bałagan nas przerośnie. Jedne triki sprawdziły się u mnie od razu, inne mniej, lub w ogóle. To, co sprawdzi się U was nie wiem, sami musicie dojść do tego. Jedynie metoda prób i błędów, dojdziecie do tego, co jest dla Was najlepsze. Pamiętajcie, że to iż macie adhd, nie zwalnia Was ze sprzątania! Sprzątanie z ADHD, triki i sposoby na porządek, Przed sprzątaniem 


Sprzątanie jest nudne, a my osoby z adhd mamy problem z koncentracja uwagi. Gdy tylko coś nas rozproszy, zaraz nasza uwaga zostanie przerzucona na inną ciekawszą rzecz, co w konsekwencji kończy się tym, że sprzątanie spychane jest na szary koniec. Ja jako osoba z adhd w pakiecie z marzycielstwem, mimowolnie uciekam z myślami, muszę o czymś pomarzyć, pomyśleć albo jak na złość włączają mi się jakieś kreatywne pomysły lub pomysł na teksty i koniecznie muszę je teraz zapisać, bo potem zapomnę lub po prostu myślę, że chciałabym w tym czasie robić coś innego itd., A gdy wyjdę z rytmu, ciężko mi później do tego wrócić. Oj ile się namęczyłam, pisząc ten tekst. to tylko ja wiem... 


Dlatego tez chciałabym zaznaczyć, że jeśli nie lubisz sprzątać, bo po prostu taką masz naturę, to nie męcz się i po prostu zatrudnij sprzątaczkę.  Jeżeli Cię tylko, na to stać. To nie jest żadna ujma. Mierz siły na zamiary nie sprzątaj za dużo, na raz, bo szybko polegniesz, znudzi Ci się to. Sama wiem po sobie. Swego czasu pod wpływem Marie Kondo wysypałam wszystkie ciuchy na środek pokoju i co... poległam. Efekt był opłakany i potem przez ponad tydzień albo i miesiąc, męczyłam się z uporządkowaniem tego bałaganu po moim zrywie perfekcyjnego sprzątania. Teraz wiem, że lepiej sprzątać pólka po półce, niż wywalić wszystko, naraz. Gdy weźmiesz sobie dużo sprzątania na raz, odechce Ci się sprzątać i przez kilka dni będziesz odpoczywać po takim sprzątaniu, przy okazji bałaganiąc ile się da :( Najlepiej byłoby sprzątać regularnie, ale my osoby z Adhd mamy problem z regularnością, i tutaj tkwi problem. 


Sprzątanie z adhd - ułatwij sobie życie, moje triki i sposoby na porządek 


 • Regularnie pozbywaj się rzeczy, których nie używasz - To banał, ale pomaga. Wyrzucaj rzeczy, które są popsute, obtłuczone, niekompletne albo takie, które miałaś przerobić i dalej leżą,  Zapewniam Cię, że dalej nic z nimi nie zrobisz, wiec zlituj się nad nimi i je wyrzuć lub oddaj komuś. Nie jestem fanką minimalizmu, w ściśle tego typu znaczenia. Nie sztuka się wszystkiego pozbyć, aby mieć miejsce i porządek w domu. Sztuka tak wszystko zorganizować, aby wszystko zmieścić.  

 • Każda rzecz, która masz w domu powinna mieć swoje stałe miejsce - To podstawa, bo gdy masz miejsce to od razu jest lepiej ze sprzątaniem. Nawet jak sprzątając ekspresowo, bo ktoś ma przyjść na niezapowiedzianą wizytę wrzucisz wszystko do zbiorczego kartonu, to gdy będziesz chciała to nie będzie gdzie tego postawić i zaś będzie bałagan. A do tego kartonu dołączy kolejny i kolejny. 

 • Funkcjonalne meble - kupując meble, zwłaszcza nową szafę zwracaj uwagę na jej pojemność, na to ile rzeczy tam wejdzie. Co można tam włożyć, jakie koszyki i inne udogodnienia. Czy mebel się łatwo nie złamie pod ciężarem rzeczy, które do niej wkładasz. A mebli,  które masz w domu, to  może jest możliwość domówienia jakieś szafki lub organizerów ? Wykorzystaj w domu, każdy kawałek ściany, czy zakamarek.  Poszukaj inspiracji na blogach pomagających zachować porządek. 

 • Zainwestuj w sprzęty ułatwiające prace w domu - odkurzacz pionowy, zmywarka, suszarka do prania. robot do mycia okien, robot sprzątający podłogę  typu iRobot, mop bioniczny, Thermomix czy robot kuchenny. To wszystko wymyślono po to, aby ułatwić nam sprzątanie i prace w kuchni. Tylko pamiętaj, ze talerze tez się wyciąga ze zmywarki, a robot sprzątający nie sprząta rzeczy leżących na podłodze.  Ale odpowiednio zaprogramowany umyje podłogę, gdy nie będzie nas w domu.  

 • Sprzątając zacznij od najgorszej pracy, to czego nie lubisz - potem sprzątanie pójdzie już jak z płatka. Przynajmniej tak się mówi.  U mnie to się akurat sprawdziło w robieniu porządków dokumentach …  Nuda mnie zabijała, ale jakoś dałam radę. Gdy zrobiłam porządek w papierach, ze zdziwieniem stwierdziłam, o jak mało mi zostało do uporządkowania. 

 • Gdy przekładasz rzeczy do pojemników. Koniecznie podpisz wszystkie pojemniki, kartony. Normalny człowiek nie będzie pamiętał za kilka dni, co tam jest. My osoby z adhd włożymy coś do pojemnika  i za chwile zapomnimy, co jest w środku... szybciej zgubimy, co tam się znajduje. A nie podpisując rzeczy, ryzykujesz tym, że wszystko znowu wszystko rozwalisz, zanim zajdziesz to czego szukasz. A to nic innego jak syzyfowa praca.  

 • Dobra chemia gospodarcza i ścierki z mikrofibry do czyszczenia. - Najlepsza będzie  taka popsikasz i przecierasz i czyste. Co Ci się sprawdzi, sama się przekonasz za jakiś czas. Tak samo mycie okien pójdzie Ci o wiele lepiej, gdy zaopatrzysz się w odpowiednią ściereczkę do mycia okien. Najgorzej jak coś zostawia ślady, marzę się itd Szybko odechciewa się takiej pracy. 

 • Jak możesz sprzątaj z kimś lub poproś, aby ktoś siedział w pomieszczeniu, które sprzątasz. Nie musi Ci pomagać sprzątać. Wystarczy, że będzie siedział.  To zapobiegnie brakowi koncentracji i rozpraszaniu.  I skróci czas sprzątania. Tak samo możesz się umówić z kimś online, że będziecie obydwoje sprzątać i wzajemnie motywować siebie do pracy. To działa, warto spróbować. 

 • Gdy nie masz nikogo do pomocy włącz sobie program o sprzątaniu np. Perfekcyjna Pani Domu. Obojętnie, którą wersję, czy angielską, czy polską. Mnie zawsze, gdy oglądałam ten program wzięło do sprzątania.  Możesz także wykorzystać triki pokazane w tym programie. Niektóre są bardzo fajne, inne mniej. Ale tutaj także musisz wybrać, coś dla siebie. 


 • Wyliczanka. - Sprzątaj wynosząc z danego pomieszczania po kilka rzeczy. Np robiąc kurs do kuchni bierzesz i odkładasz 10 rzeczy na miejsce albo 15. To samo możesz zrobić mając pełen zlew rzeczy do umycia. Np. Robiąc sobie kawę możesz umyć w tym czasie 10 rzeczy. I tak kilka kursów do kuchni po coś i już np. zlew zrobi się pusty. 

 • ustaw sobie challenge -  mozg z adhd nie lubi nudy, co ty na to, aby ustawić sobie challenge. Jaki ?  może np odłożenie 100 rzeczy na miejsce w ciągu 15 minut... Ustaw sobie timer na 10 czy 15 minut nic innego nie robię, tylko sprzątam, a nawet na początek ustaw sobie tylko 5 minut. Zdziwisz się ile można posprzątać w ciągu 5 minut! A gdy będziesz robić to na wyścigi z samym sobą zrobisz to dwa razy efektywnej

 • Szukaj inspiracji - nie wiesz, gdzie wszystko pomieścić, jak i co poukładać. Może to tylko zła organizacja w szafach i na półkach. Internet to kopalnia inspiracji. Polecam Pinterest, kanały na YouTube np. architekt porządku czy blogi stricte poświęcone sprzątaniu np. Perfekcyjna w domu. 

Na koniec jeszcze jedna rada odpuść dla Ciebie mój czytelniku- Gdy nie jest idealnie posprzątane, nie widać końca,  jesteś już zmęczony, zostaw to na jutro lub na inny dzień. Perfekcjonizm to nie jest dobra rzecz.   I pamiętaj nawet jedna rzecz odłożona na miejsce to też sukces. W końcu ziarnko do ziarnka... Powodzenie w sprzątaniu. Wiem, ze nie jest łatwo, ale dasz radę. 


Zobacz:


sprzatanie-z-adhd-pulapki-tego-unikaj

adhd tax czyli podatek od adhd co to jest

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za każdy komentarz. W miarę możliwości staram się każdego z was odwiedzić.
Proszę o niezostawianie linków do swoich stron. znajdę cię i bez tego!