DIY- przepis na prosty domowy żel antybakteryjny

Żel antybakteryjny to obecnie towar deficytowy. Kupić stacjonarnie jakikolwiek płyn czy żel do rąk antybakteryjny, dezynfekujący, (płyn do dezynfekcji rąk) graniczy praktycznie z cudem. Jest nie do zdobycia. Na allegro i na innych serwisach aukcyjnych ceny są kosmiczne... Dlatego warto zainwestować i zrobić takowy żel własnoręcznie. Na pewno wyjdzie to taniej, od zakupu w zawyżonych cenach żeli w internecie. Zrobienie takowego żelu wcale nie jest trudne. Jak zrobić żel antybakteryjny w domu? Wystarczy żel aloesowy, alkohol, olejek lawendowy czy olejek herbaciany. Wszystko oczywiście w odpowiednich proporcjach. W dzisiejszym wpisie mam dla Was przepisy na żele (płyny) antybakteryjne domowej roboty- dla dzieci bez dodatku  alkoholu- dla dzieci i alergików oraz z alkoholem dla dorosłych.

jak-zrobić-antybakteryjny-żel
Jak zrobić domowy żel antybakteryjny dla dzieci? - przepis na gęsty żel antybakteryjny

  • 75 ml aloesu ( 1/4 szklanki o pojemności 250 ml )
  • 5 kropli olejku kamforowego
  • 5 kropli olejku eukaliptusowego 
  • 15 kropli olejku herbacianegoWszystkie składniki wlać do szklanki, następnie wymieszać. Przelać do pojemnika. Może być taki po żelu, lub np. taki po małym płynie micelarnym. Ważne, aby dziurka w butelce była szeroka. Żel jest gęsty i przy małym otworze będzie problem z wydostaniem się żelu. Wystarczy odrobina, aby odkazić ręce.

Ten żel nie wysusza rąk. Trzeba odczekać dłuższą chwilę zanim żel odparuje. W gotowym produkcie wyraźnie czuć zapach olejku herbacianego, którego w składzie jest najwięcej. Wybierając aloes do mieszanki najlepiej wybrać taki, który nie klei się do rąk. Fajnie sprawdza się chociażby żel aloesowy marki Holika Holika. =>  9 znanych i mniej znanych zastosowań aloesu albo ten ze Skin 79, który jest obecnie w Biedronce po około 13 złotych. Można także użyć, jak ktoś ma tak dużą roślinę liści aloesu. Skórkę liścia z jednej i drugiej strony rozciąć, wykroić miąższ. Zmielić go i dodać do mieszanki. Wstrząsać przed każdym użyciem.


Jak zrobić żel antybakteryjny w sprayu? Jak rozcieńczyć spirytus na koronowirusa ? 

Płyn antybakteryjny z alkoholem 

  • 75 ml etanolu ( spirytus rektyfikowany 95%) -  1/4 szklanki o pojemności 250 ml 
  • aloes 20 ml (najlepiej odmierzyć strzykawką lub dozownikiem do syropu dla dzieci) 
  • woda utleniona 5 ml (najlepiej odmierzyć strzykawką) 

Z przepisu wychodzi 100 ml płynu antybakteryjnego.

Płyn  antybakteryjny aloes - spirytus 


  • 2/3 spirytusu 95%
  •  1/3 aloes
np 2/3 szklanki spirytusu 95% o pojemności i 1/3 szklanki aloesu o pojemności 250 ml 

Dwa powyższe przepisy to przepisy na spray antybakteryjny. Dlatego najlepiej przelać gotowe preparaty do dezynfekcji do butelki z atomizerem. Używać tylko do dezynfekcji rąk. Nie pocierać oczu, a w razie dostania  się płynu do oka natychmiast spłukać. Trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Płyn bardzo wysusza ręce, dlatego warto mieć przy sobie dobry nawilżający krem do rąk.

WAŻNE:

Nie każdy aloes nadaje się do zrobienia żelu antybakteryjnego! 

Gdy żel antybakteryjny robisz po raz pierwszy z żelu, którego jeszcze nie znasz. Wtedy zrób go minimalną ilość!  ( np. 10 ml). Zobaczysz,  jak dany żel się zachowa. Gdy Ci się nie uda zrobić takiego żelu, wtedy nie będzie Ci  wyrzucać tylko 10 ml żelu.
Jak widzicie zrobienie domowego żelu antybakteryjnego nie jest wcale takie trudne. Wystarczy kilka składników i już mamy gotowy żel antybakteryjny. Tak zrobiony środek antybakteryjny jest tak samo skuteczny, jak kupny. Tak jak wspominałam na początku tego wpisu, obecnie zrobienie samodzielnie płynu antybakteryjnego wychodzi taniej, niż zakup gotowego żelu antybakteryjnego na aukcjach internetowych. Ceny obecnie są kosmiczne. Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.Mam nadzieje, że epidemią Koronowirusa szybko minie i z całej tej sytuacji pozostaje jeden dobry nawyk- mycie rąk. Bo jak pewnie wielu z Was dobrze o tym wie, z higieną u Polaków, ale nie tylko, nie jest za dobrze. Zawsze przerażał mnie widok ludzi, którzy po skorzystaniu z toalety publicznej nie myli  rąk, pomimo, że dostęp do ciepłej wody i mydła jest dostępny...
Mycie rąk to powinien być nieodzowny element codziennego funkcjonowania zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Nie mam co do tego wątpliwości. Myślę, że i Ty mój drogi czytelniku się ze mną zgodzisz.


Zobacz:

Venus żel antybakteryjny

Carex żel antybakteryjny

antybakteryjny płyn do dezynfekcji nacomi


Jak zrobić mydło w piance?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za każdy komentarz. W miarę możliwości staram się każdego z was odwiedzić.
Proszę o niezostawianie linków do swoich stron. znajdę cię i bez tego!